Kiskőrös, Bács-Kiskun Vármegyében található, és Petőfi Sándor szülővárosa. Földrajzilag a Duna-Tisza közi Homokhátságon helyezkedik el. Már a történelem előtti időkben is lakott volt, amit rézkori, bronzkori, avarkori és szarmata kori leletek bizonyítanak. A település nevét először egy 1394-es oklevél említi Kewres néven.
A középkori magyar város az 1529-es oszmán hadjárat során pusztult el, és a 18. század elején még pusztaként emlegették a térképeken. A Rákóczi-szabadságharc idején Kiskőrös néhány napra fontos szerephez jutott, amikor II. Rákóczi Ferenc itt vezette hadait a császári csapatok ellen. A település újjátelepítése az 1710-es évek második felében kezdődött Wattay János és István kezdeményezésére, és 1718-ban adták ki a kiváltságlevelüket, ami az újratelepítés kezdetét jelentette. Ebben az évben több szlovák család érkezett az ország északi részéből.
Kiskőrös és hat pusztáját a pomázi Wattay-család nyerte el a török elleni felszabadító háborúk során, és az ideérkező szlovák családok döntő többsége evangélikus vallású volt. A betelepülés utolsó nagyobb hulláma a 18. század végére esett, amikor Kiskőrös II. József királytól mezővárosi rangot kapott, és egyre több iparos és kereskedő érkezett a városba. Kiskőrös döntően szlovák nemzetiségű település maradt, szlovák nevén Maly Keres.
A Petrovics család
Petrovics István mészárosmester és felesége, Hrúz Mária, 1821-től 1824-ig éltek Kiskőrösön. Petrovics itt lehetőséget látott az iparosodó mezővárosban, és bérelt egy mészárszéket a város központjában. Itt született Petőfi Sándor, akit 1823. január 1-jén kereszteltek meg az evangélikus templomban. Petrovics István kemény munkájával vált a város meghatározó polgárává. Az egykori mészárszék helyét ma emlékoszlop jelzi.
PETŐFI SZÜLŐHÁZ ÉS EMLÉKMÚZEUM
Petőfi Sándor szülőháza máig eredeti állapotában tárja a látogatók elé azt a miliőt, amelyben a költő megszületett, a 19. század első harmadának jellegzetes berendezési tárgyait, szokásait.
Cím: 6200 Kiskőrös, Petőfi tér 5.
Nyitvatartás és belépőjegyek: www.petofimuzeum.hu
JÁNOS VITÉZ LÁTOGATÓKÖZPONT
A János Vitéz Látogatóközpont Petőfi Sándor híres elbeszélő költeményét, a "János Vitéz"-t mutatja be. Az 1845-ben épült klasszicista kúria interaktív kiállításai modern technológiai megoldásokkal teszik élményszerűvé a látogatást. Az épület gazdagon illusztrált díszletei és multimédiás eszközei révén a látogatók végigkalandozhatnak János Vitéz történetén, így a tanulás és szórakozás ötvözésével közelítik meg Petőfi művét.
Cím: 6200 Kiskőrös, Martini utca 6.
Nyitvatartás és belépőjegy árak: www.janosvitezlatogatokozpont.hu
OLD CAR MUSEUM
Az Old Car Museum Kiskőrösön egy egyedülálló hely, amely a veterán autók szerelmeseinek kínál felejthetetlen élményeket. A múzeumban számos klasszikus autó található, amelyeket eredeti állapotukra restauráltak, és kiállítanak a látogatók számára. Az épületben külön kiállítótér és restaurátorműhely kapott helyet, ahol az érdeklődők testközelből figyelhetik meg a járművek felújításának folyamatát.
Cím: 6200 Kiskőrös, Petőfi út 101.
Nyitvatartás és belépőjegy árak: Old Car Museum Facebook oldal
KISKŐRÖSI ÚTTÖRTÉNETI MÚZEUM
A Kiskőrösi Úttörténeti Múzeum egyedülálló intézmény Magyarországon, amely az út- és hídépítés történetét mutatja be az ókortól napjainkig. A múzeum 1968 óta működik, és mintegy 548 négyzetméteres fedett, valamint közel 10 ezer négyzetméteres szabadtéri területen helyezkedik el.
A múzeum állandó kiállítása időrendi sorrendben vezeti végig a látogatókat az ókori római utak szerkezetétől kezdve, a középkori és kora újkori úthálózatok változásain át, egészen a modern útépítés technikáiig. A bemutatott tárgyak között szerepelnek makettek, használati eszközök, műszerek és térképek. Külön figyelmet szentelnek Széchenyi István reformkori közlekedésügyi fejlesztéseinek, például a Lánchídnak.
A szabadtéri kiállítás keretében az útépítés gépei és eszközei mellett a látogatók megtekinthetik Közép-Európa legnagyobb úthengergyűjteményét, melynek leghíresebb darabja a MÁVAG gőzhenger, valamint híres magyar hidak egy-egy darabját, mint az esztergomi Mária-Valéria híd vagy a budapesti Margit híd egy része.
A múzeum további érdekességei közé tartozik a KRESZ park és az interaktív játékok, amelyek a kisebb látogatók számára is izgalmassá teszik a látogatást. A múzeum nyitva tartása a tavaszi-nyári időszakban keddtől vasárnapig 10-18 óráig, az őszi-téli időszakban pedig 9-16 óráig tart.
Cím: 6200 Kiskőrös, Dózsa György út 38.
Nyitvatartás és belépőjegy árak: Kiskőrösi Úttörténeti Múzeum Facebook oldal.